Ministerstwo Sprawiedliwości jeszcze bardziej naznaczy dłużników

Nowy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada upublicznienie informacji o dłużnikach i dłużniczkach. Dane – w tym adres i pesel – miałyby znajdować się w Internecie, dostępne dla każdego, kto zna jedynie imię i nazwisko zadłużonej osoby przez okres aż do 10 lat od zakończenia postępowania upadłościowego. To rozwiązanie uderza w naszą prywatność i zwiększa stygmatyzacje dłużników i dłużniczek, także tych, którzy ze swoim problemem dawno się uporali.

Problemy ze spłacaniem swoich należności na czas ma w naszym kraju ponad dwa miliony osób. Oznacza to, że w gronie osób pozbawionych przez tą ustawę prywatności możesz znaleźć się także Ty lub ktoś z Twojego otoczenia. Nasze prawo niewątpliwie wymaga zmian w tym zakresie – jest bardzo restrykcyjne pod względem procedury ogłaszania upadłości konsumenckiej, zezwala na istnienie nieuczciwych firm windykacyjnych oraz oferujących krwiożercze chwilówki. Zmiany proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości doprowadzą jedynie do pogorszenia już i tak niełatwej sytuacji zadłużonych osób.

SHARE IT:

Leave a Reply

You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>